All for Joomla All for Webmasters

Backlink Alım Rehberi (Detaylı)

Backlink Alım Rehberi (Detaylı)
by

Backlink alımı internet siteleri için en önemli SEO  www.9ktasarim.com adımıdır. Bu yazımızda tüm backlink ile ilgili sorularınıza cevap bulacak ve artık backlink alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi ögreneceksiniz. 7 farklı adımda ilerleyeceğimiz yazımızda tüm detayları dikkatlice anlatacağım.
Adımlarımızı listelemek gerekirse;

 • Backlink*Anchor Text (Anahtar Kelime)
 • Backlink Alınacak Site/Sayfa İncelemesi
 • Basit Backlinkler
 • Wikipedia Linkleri
 • Sosyal Medya Linkleri
 • Nofollow/Dofollow
 • Backlink Alınacak Bölge

Backlink*Anchor Text (Anahtar Kelime)
Öncelikle backlink hangi anahtar kelimeler üzerine alınmalı ve bu anahtar kelime oranları ne şekilde olmalıdır ondan bahsedelim. Ben backlink alırken belli başlı oranlara göre hareket ederim size kısaca liste halinde vereyim. Bu oranlarla ilerlediğinizde hiçbir şekilde ceza almadığınızı görecek, sitenin sağlıklı bir şekilde backlink oranı olduğunu görecekseniz.

 • Marka (%50-%60) – > Orneğin “guzelhaberler.com” sitesine sahipsiniz alınması gereken backlink GuzelHaberler.com / GuzelHaberler şeklinde olmalıdır.
 • Anahtar Kelimeye*Yakın Değerler (%10-%20) -> Anahtar kelimemiz “Haberler” olsun. Alınması gereken backlink Haber / Son Haberler / .. şeklinde olmalıdır.
 • Para ile alınmış (%10-%15) -> Burada bahsetmek isteğim para ile aldığınızı belli etmeniz. Anahtar kelimeniz neyse direk onunla ilgili alınması gerekir.
 • Diğer (%5-%10) -> buraya tıklayınız / buraya / tıkla / link / .. tarzı kelimelerle alınan backlinkler olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğim gibi backlink oranlarına dikkat ettiğiniz taktirde hiçbir şekilde anahtar kelimenizden kaybolmaz aksine zirvelere oynamaya başlarsınız.

Backlink Alınacak Site/Sayfa İncelemesi
Backlink alınma oranlarının önemli olduğu gibi, backlink alınacak sitenin ve sayfanında önemli bir etken olduğunu unutmamak gerekli. Daha kolay anlayabilmeniz için yine bir liste oluşturdum.

 • Domain yaşı en az 1 olmalıdır.
 • Site veya sayfa içeriği siteniz ile ilgili olmalı, en azından yakın kategorilerden olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta “Araba” ile ilgili bir siteye “boya”(Arabanın da boyası ve rengi olduğu için) ile ilgili bir siteden link alabileceğiniz gibi, direk “araba” ile ilgili siteden de alabilirsiniz.
 • Site hiçbir şekilde ceza almamış olmalı.
 • Site dili alacağınız sitenin ile aynı olmalı.
 • Site veya sayfa hiçbir şekilde herhangi bir link ağında bulunmamalı ya da link amaçlı açılmış siteler olmamalı. (Hürriyet Bumerang Siteleri), (Paravan siteler)
 • Sitenin link çıkışı gözle gördüğünüzde size link satılmış buradan gibi gelmemeli. (Siteye girersiniz bu sitede kesin link satışı yapılıyor dememelisiniz.)
 • Site içeriği kaliteli ve gerçekten site ile ilgili bilgiler veren, kullanıcı odaklı bir site olmalıdır.

Basit Backlinkler
Basit backlinkler ile neden bahsettiğimi büyük ihtimal anlamadınız. Burada bahsetmek istediğim olay forumlar, bloglar ve soru cevap siteleridir.*Bu tarz sitelerden alınan backlinkler gerçekten kısa sürede etki gösterir ve kendinize ziyaretçi çekmeyi de başarabilirsiniz. Peki nasıl alacağım buralardan backlinkleri diyecke olursanız, aslında çok basit bir mantık ve etkili.Forum ile ilgili backlinkleri bulmak için *(“anahtar kelime” powered by vbulletin ) tarzı aramalar yapabilirsiniz, konuyu bulur foruma üye olur ve güzel bir cevap ile kendi linkinizi ekleyebilirsiniz. Bloglar için ise yine forumlar gibi**(“anahtar kelime” powered by wordpress*) arama kelimeleri kullanarak bulabilirsiniz. Soru cevap siteleri*ile ilgili backlinkleri bulmak biraz daha zor çünkü belli bir yazılım kullanmıyorlar. Bu yüzden araştırıp siteleri bulup, sitemiz ile ilgili alakalı olan soruları da bulup onlara sitemizden link verebileceğimiz şekilde cevap yazmalıyız.

Wikipedia Linkleri
Wikipedia’dan backlink almak oldukça zor bir olaydır. Sayfa oluşturup onu onaylatmak ise daha zor bir olaydır. Kurumsal internet siteleri, kendilerine ait detaylı bir sayfa oluşturup backlink sahibi olabilirler fakat bireysel olarak bu işi yapanlar için o kadar da kolay değil. Bunun kolay olmasa da bir yöntemi bulunamakta. Ornegin ülkelerin nüfusları ile ilgili bir siteniz var diyelim, bununla ilgili Wikipedia’da bolca eksik sayfa bulunmakta. Bu eksikleri gidererek kendi sayfanıza backlink sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Linkleri
Sosyal medya linklerinden bahsetmek gerekirse açıkçası tüm linkleriniz, tüm sosyal medya sitelerinde bulunmalıdır. Size popüler sosyal medya sitelerini listeliyeyim.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • Instagram
 • Pinterest
 • Youtube

Yukarıda isimlerini yazdığım sosyal ağlarda tüm linkleriniz bulunmalı. Her bir içerik, her bir sayfanız için birşeyler yazıp, video çekip yüklemelisiniz.

Nofollow/Dofollow
Aldığımız backlinkler nofollow mu do follow mu olmalı diye herkes soruyor. Bunu cevabını ise yukarıdaki aldığınız backlinklerde nofollow/dofollow olayına dikkat etmediğiniz taktirde alacaksınız. Doğal yoldan hem nofollow, hem dofollow backlinklere sahip olmuş olacaksınız.

Backlink Alınacak Bölge
Sitenin neresinden olursa olsun backlink alabilirsiniz diye birşey yok. Footer kısmından alabilirsiniz, sidebar kısmından alabilirsiniz, içeriklerin ortasından alabilirsiniz.. ama Headerkısmından backlink almamaya dikkat etmelisiniz. Header kısmı google botlarının ilk okumaya başladığı kısımdır. Backlink aldığınız taktirde google botları çok seri şekilde görecek ve sitenize etki göstermeye başlayacaktır. Para ile link aldım demenin en kolay yolu header kısmından almaktır çünkü dışarıya verilen bağlantıların sadece %0,01’e yakın oranı header kısmındadır. (Oran Seomoz sitesinden alınmıştır.) Siz hiç header kısmında site öneren bir site gördünüz mü? Ek olarak link alırken footer kısmından bile alsanız, sitenin tüm sayfalarını kapsayacak şekilde değil sadece 1 sayfada duracak şekilde backlink almaya dikkat ediniz.

Tüm backlink alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmeye çalıştım. Bildiğim gördüğüm uyguladığım yöntemleri bir yazıda birleştirdim. Umarım siz de bu şekilde başarıya ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir